Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maj

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie, informuje, że  hasłem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego w dniu 31 maja, jest „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”.

W tym dniu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stara się zwrócić uwagę ludzi na szkodliwość palenia tytoniu oraz zagrożenia z tym związane.

Głównym celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu jest:

  • zwrócenie uwagi na związki między stosowaniem wyrobów tytoniowych, kontrolą tytoniu i zrównoważonym rozwojem;
  • zachęcanie krajów do włączenia kontroli tytoniu do swoich krajowych działań w ramach  2030 agendy zrównoważonego rozwoju;
  • zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów krajowych, regionalnych i globalnych w działaniach na rzecz opracowania i wdrażania strategii i planów rozwoju oraz priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu.

Uprawa tytoniu wymaga stosowania dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczać wodę. Z produkcji tytoniu powstają również ponad 2 miliony odpadów stałych. Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszenie produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych wśród ludzi i pogłębienie ubóstwa części społeczeństwa.

W ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera 6 milionów ludzi na świecie. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, rasy czy pochodzenia kulturowego. Przynosi chorobę lub śmierć, zubożenie rodzin i gospodarki narodowej.

Każdy człowiek może przyczynić się do trwałego i wolnego od tytoniu świata poprzez zobowiązanie się do niepodejmowania próby palenia tytoniu, czy też zrezygnowania z tego nałogu.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie WHO pod linkiem: http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2017/event/en/

 

 

Opracowała: Grażyna Natkaniec

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

W związku z odnotowaniem zwiększonej liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A na terenie województwa wielkopolskiego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina podstawowe informacje odnośnie etiologii, objawów i profilaktyki ww. choroby.

Czytaj więcej...

Profilaktyka raka szyjki macicy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie, w związku z przypadającym w dniu 8 marca Światowym Dniem Kobiet, przypomina o profilaktyce raka szyjki macicy.

Każdego roku na świecie około 500 tysięcy kobiet zapada na raka szyjki macicy.

Czytaj więcej...

Co warto wiedzieć na temat smogu?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje i ostrzega:

Smog  to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych: znacznej wilgotności powietrza (mgła) i braku wiatru.

Czytaj więcej...

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2017  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie