Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie w związku z potwierdzonymi informacjami dotyczącymi występowania na terenie Polski (przy granicy z Białorusią) kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików przypomina, że, afrykański pomór świń (ASF) jest to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną ASF jest bardzo silna wybroczynowość. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie i potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie. Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie ( u świń dzikich choroba ma przebieg utajony), a ich śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%. Część dzików może przeżyć zakażenie, pozostając jednak nosicielami. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Mając na uwadze powyższe Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 28 lutego 2018r. przeprowadził 282 kontrole sanitarne w zakładach żywieniowo - żywnościowych zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa i powiatu krakowskiego, a także w ramach współpracy z Inspekcją Weterynaryjną przeprowadził wspólne kontrole sanitarne na czterech placach targowych zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa. W trakcie czynności kontrolnych nie stwierdzono przypadków wprowadzania do obrotu dziczyzny lub mięsa wieprzowego niewiadomego pochodzenia.

 

Opracował: Maciej Cholewa

 

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie