Informacje dotyczące zachorowań na gruźlicę w Krakowie i powiecie krakowskim w 2017 roku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje i przestrzega:

Gruźlica jest chorobą zakaźną. Chorobę wywołuje bakteria zwana prątkiem gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Najczęściej występującą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc, ale prątki gruźlicy mogą atakować również inne narządy tj.: ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. Zachorowaniu na gruźlicę mogą towarzyszyć objawy ogólne tj.: stany podgorączkowe lub gorączka w godzinach popołudniowych, może wystąpić także nocna potliwość, osłabienie organizmu, brak apetytu a także nieuzasadniona utrata masy ciała oraz objawy ze strony płuc tj.: kaszel najpierw suchy potem kaszel z odksztuszaniem śluzowatej plwociny, ból w klatce piersiowej i duszności. Chory wydala prątki gruźlicy wraz z wydzieliną dróg oddechowych, zwłaszcza w czasie kaszlu, ale także w czasie mówienia. Wdrożenie leczenia powoduje szybkie ustanie zakaźności chorego dla otoczenia. Aktualnie gruźlica jest chorobą całkowicie uleczalną, jedynie w przypadkach nieleczonych prowadzi do poważnych zmian chorobowych.

W Polsce profilaktyka gruźlicy polega na obowiązkowemu szczepieniu szczepionką BCG w pierwszej dobie życia dziecka. Działanie szczepionki BCG polega na ochronie dzieci przed wystąpieniem najcięższych, ostrych postaci gruźlicy, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i gruźlicy prosówkowej. Szczepienie nie chroni jednak w pełni przed zakażeniem i zachorowaniem na gruźlicę. Ważny jest również zdrowy styl życia, przestrzeganie zasad higieny w życiu codziennym, zdrowe odżywianie się, unikanie używek oraz stosowanie różnych form aktywności fizycznej.

Każdego roku rejestruje się na świecie 8-9 milionów nowych zachorowań na gruźlicę.
W Polsce co roku choruje na gruźlicę około 10 000 ludzi. Zapadalność na gruźlicę w Polsce w 2016 roku wynosiła 16,8  zachorowań na 100 000 ludności.

W 2017 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zarejestrował  z terenu objętego nadzorem, tj. miasta Krakowa i powiatu krakowskiego oraz wykazał do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie 138 przypadków zachorowań na gruźlicę (w Krakowie zachorowało 91 osób natomiast w powiecie krakowskim 47), wśród których nie potwierdzono gruźlicy wielolekoopornej. W  2017 roku zgłoszono  o 18 mniej zachorowań na gruźlicę niż w 2016 roku, w którym to stwierdzono 156 przypadków gruźlicy.

Zapadalność na gruźlicę w 2017 roku w Krakowie  i powiecie krakowskim łącznie wynosiła 13,2 (w Krakowie wyniosła 11,8 oraz 17,7 w powiecie krakowskim ziemskim), a w roku 2016 w Krakowie  i powiecie krakowskim łącznie wynosiła 15,08 (w Krakowie wyniosła 14,8 oraz 15,8 w powiecie krakowskim ziemskim).

Spośród chorych na gruźlicę w 2017 roku  70% stanowią mężczyźni a 30% kobiety. Średnia wieku mężczyzn chorych na gruźlicę to 63 lata a średnia wieku kobiet chorych na gruźlicę to 62 lata. Najwięcej zachorowań na gruźlicę, tj. 39 % chorych na gruźlicę w omawianym okresie  zanotowano w grupie wiekowej powyżej 65 roku życia, 36%  to osoby  w wieku  od  45 do 64 roku  życia, a  24 % chorych mieści się w  przedziale wiekowym od 20 do 44 lat. Nie odnotowano zachorowań na gruźlicę wśród osób w wieku od 0 do 19 roku życia.

W roku 2017 zarejestrowano 1 zachorowanie na gruźlicę u cudzoziemca przebywającego  czasowo na terenie Krakowa (obywatel czeski przybyły do Krakowa z USA).

Zachorowania na gruźlicę  rozpoznawano głównie w szpitalach  oraz poradniach pulmonologicznych województwa małopolskiego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prowadzi systematyczny nadzór nad zgłaszanymi przypadkami zachorowań na gruźlicę oraz nad osobami z kontaktu z chorymi na gruźlicę.

 

Literatura:

1. Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2016 r., red. Maria Korzeniewska –Kosela, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa, 2017 r.

2. Gruźlica w Polsce. Biuletyn Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

3. System Rejestracji Zakażeń PSSE w Krakowie

4. Wiesław Magdzik, Choroby zakaźne i pasożytnicze-epidemiologia i profilaktyka, Warszawa, 2007 r.

 

Przygotowała: Małgorzata Samek

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie