Źródełka wody pitnej w szkołach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, że wdrażanie odpowiednich nawyków prozdrowotnych już w początkowym okresie życia człowieka, wpływa na jego późniejszą kondycję zdrowotną. Warto więc szukać prostych, innowacyjnych rozwiązań polepszających warunki pobytu dzieci w placówkach oświatowych. Jednym z takich rozwiązań jest zapewnienie dostępu do świeżej i zdrowej wody do picia.

Troska o małych podopiecznych powinna być priorytetem. Kształtowanie ich zdrowych nawyków powinno mieć miejsce na co dzień, a warunki do ich wspierania powinny być zapewniane nie tylko w domu, ale również w szkole.

Zdrowie i ekologia jednocześnie. Warto podążać w tym kierunku i zapewnić wodę z myślą o zdrowiu uczniów oraz dbając o środowisko naturalne.

Zdrowie

Woda jest powszechnie niedoceniona. Warto rozważyć nowe sposoby na polepszenie i ułatwienie dostępu do niej. Dzięki wodzie uczniowie będą mieli więcej energii do nauki.  Spożywanie odpowiedniej ilości wody sprzyja prawidłowemu rozwojowi fizycznemu, ułatwia utrzymania odpowiedniej wagi ciała, poprawia dobre samopoczucie, sprzyja koncentracji, poprawia kondycję skóry. Promowanie spożywania wody może dać rezultat w postaci ograniczenia spożycia napojów słodzonych, a co się z tym wiąże zmniejszenia spożywanych cukrów prostych (zapobieganie próchnicy i coraz bardziej powszechnemu problemowi otyłości wśród dzieci i młodzieży).

Warto zapoznać się z danymi dostępnymi na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Znajduje się tam obszerna informacja na temat badań jakości wody. Można znaleźć istotne informacje na temat składników mineralnych zawartych w tzw. krakowskiej „kranówce” oraz ich korzystnym wpływie na zdrowie człowieka.

Jakość wody jest oceniana zgodnie z wymaganiami i wytycznymi obowiązującego  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r.  w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Ekologia

  • Wspieranie inicjatyw i działań ekologicznych: ograniczenie ilości szklanych i plastikowych odpadów w postaci butelek, kubeczków oraz zachowanie porządku i czystości. Uczniowie motywowani proekologicznymi działaniami szkoły mają szansę zaangażować się poprzez drobne działania w ochronę środowiska;

Oszczędność: obniżenie kosztów, jakie ponoszą rodzice/dzieci kupując wodę bądź inne napoje. Według informacji opracowanych przez MPWiK średni koszt 1,5 litra wody mineralnej to około 1,5 zł., a koszt 1,5 litra wody z kranu ma wartość 0,005 zł. Cena jednej butelki wody mineralnej jest równa cenie ponad 300 butelek wody z kranu. Pracownicy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego–Państwowego Zakładu Higieny (Zakład Higieny Środowiska) opracowali „Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych oraz bezpieczne formy i zalecenia higieniczno sanitarne”. Opracowanie zawiera wiele istotnych dla omawianej sprawy informacji:

  • pozwala rozwiać niepewność i ukazać pozytywne aspekty spożywania wody wodociągowej;
  • zawiera wytyczne w zakresie ilości spożywanej wody oraz wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić proces montażu dystrybutora;
  • wskazuje, jakie należy zapewnić warunki, by spełniać wymogi przed montażem „źródełka wodnego”.

W Polsce skład wody i jej jakość są nieustannie monitorowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. Dzięki temu możemy mieć pewność, że woda, która jest dostarczana do placówek nauczania i wychowania jest zdatna do spożycia.

Ponadto:

  • za stan instalacji wewnętrznej w budynku odpowiada właściciel, dlatego zalecane jest regularne badanie prób wody bezpośrednio z urządzenia;
  • szkoła powinna zapewnić odpowiednio częste serwisowanie urządzenia;
  • szkoła odpowiada za stan sanitarno- higieniczny urządzenia;
  • w przypadku zainstalowania filtrów należy  przestrzegać ich terminowej wymiany bądź regeneracja.

Zalecamy zapoznać się z informacjami:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. http://wodociagi.krakow.pl/

Opracowanie PZH dot. Zasad udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno- wychowawczych oraz bezpieczne formy i zalecenia higieniczno sanitarne”  (PDF)

 

Opracowała: Anna Kowalcze

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie