Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że dnia 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na ten temat oraz zachęcenie chorych do podjęcia leczenia. Depresja jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym (choruje ok. 350 mln ludzi na świecie), dotyka ona ludzi w każdym wieku, bez znaczenia na płeć i status materialny. W związku z tym warto zapoznać się informacjami dotyczącymi depresji.

 

Czym jest depresja?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja na świecie jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Chociaż przyczyn i symptomów choroby jest wiele to jest ona utożsamiana z tzw. „bólem duszy” i najczęściej objawia się:

 • Ciągłym smutkiem i długotrwałym obniżeniem nastroju,
 • Spadkiem chęci do podejmowania aktywności życiowej, rezygnacją ze swoich zainteresowań i pasji,
 • Myśleniem depresyjnym i występowaniem myśli samobójczych,
 • Odczuwaniem lęku,
 • Narastającym poczuciem utraty sensu życia i beznadziejności.

W przebiegu depresji często występują też inne mniej charakterystyczne dolegliwości, które często utrudniają właściwe rozpoznanie i bywają przyczynami błędów diagnostycznych. Wśród nich należy wymienić następujące objawy:

 • Zaburzenia snu,
 • Zaburzenia koncentracji,
 • Zmniejszenie bądź utrata apetytu,
 • Spadek libido.

Depresja jest przyczyną cierpienia psychicznego i znacząco wpływa na zdolność wykonywania codziennych czynności, niejednokrotnie niszcząc relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Ministerstwo Zdrowia realizuje program: „Program zapobiegania depresji w Polsce na lata 2016 – 2020”, który ma na celu zwiększenia wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń depresyjnych, pokazać w jaki sposób wykrywać objawy oraz im zapobiegać.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, więc jeśli zauważymy powyższe objawy u nas samych bądź u naszych bliskich nie bójmy się i podejmijmy odpowiednie działania (skonsultujmy się ze specjalistą, który przeprowadzi badania i wybierze odpowiednią formę leczenia). Nieleczona, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.

Co robić gdy ktoś bliski cierpi na depresję?

Jeśli bliska nam osoba zmaga się z depresją ważne jest aby okazać jej wsparcie i zachęcać do rozmowy. Należy namówić chorego, aby rozpoczął działania na rzecz poprawy swojego zdrowia (uświadomić konieczność zgłoszenia się do specjalisty i rozpoczęcie leczenia). W miarę możliwości starajmy się nakłaniać chorego do codziennych aktywności (spacerów, prostych prac domowych) oraz zapewniać o naszych uczuciach i wsparciu dla tej osoby (chorzy niejednokrotnie czują się niepotrzebni i nieważni dla bliskich – co dodatkowo wzmacnia depresję). Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji. Ważne jest to, że wszystkie zmiany powinny zachodzić bez przymusu i dodatkowego stresu dla chorego. To czego nie wolno mówić osobie wzmagającej się z depresją to na pewno: „otrząśnij się”, „weź się w garść”.

Pomimo tego, iż depresja jest diagnozowana coraz częściej to nie zawsze możemy dostrzec objawy u osób z którymi mieszkamy i żyjemy. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i wiedzieć na co zwrócić uwagę, by w odpowiednim momencie móc wesprzeć bliską nam osobę. Depresja może dotknąć każdego, dlatego nie wstydźmy się i prośmy o pomoc.

Źródło:

 1. www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/programy-zdrowotne/wykaz-programow/program-zapobiegania-depresji-w-polsce-na-lata-2016-2020

 2. forumprzeciwdepresji.pl

 3. psychiatria.mp.pl/choroby/69882,depresja

 

Opracowała: Karolina Ślęczkowska

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie