Tydzień dla Serca

Tydzień dla Serca

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że w dniach od 18 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca.

 Głównym celem obchodów tego tygodnia jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niosą choroby serca i układu krążenia, a także zwrócenie uwagi, jak ważne dla serca są dwa czynniki: zdrowa dieta i zdrowy styl życia.

W naszym kraju, choroby układu krążenia w dalszym ciągu znajdują się w czołówce niechlubnego rankingu chorób, które są główną przyczyną zgonów. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że jednym z priorytetów zdrowotnych resortu jest zmniejszenie liczby zachorowań i przedwczesnych zgonów z powodu chorób naczyniowo-sercowych (np. zawałów serca i udarów mózgu).

Serce – to życiodajna pompa organizmu. Serce człowieka dorosłego waży niespełna pół kilograma i w warunkach prawidłowych w spoczynku wykonuje od 60 do 90 (średnio 72) uderzeń na minutę. O nasze serce musimy dbać szczególnie.

W czasie obchodów Tygodnia dla Serca wszelkie instytucje oraz organizacje biorące udział w akcji uświadamiają społeczeństwu, że zdrowy styl życia i zdrowa dieta radykalnie wpływają na zmianę i wyeliminowanie złych nawyków, co przyczynia się do poprawy kondycji zarówno serca, jak i całego organizmu.

Ministerstwo Zdrowia realizuje Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020. Głównym celem programu jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia do 427 zgonów na 100 tys. osób (spadek o 3% w stosunku do danych z roku 2014) oraz doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną szpitali. Program ten ma na celu także: prowadzenie rejestrów medycznych, które umożliwią ocenę skuteczności leczenia, zwiększenie dostępu do nowych terapii, opieki oraz nowoczesnych programów badań przesiewowych.

Zadbajmy o nasze zdrowie, zadbajmy o nasze serce.  Wiosna to dobry czas, aby się zmotywować i zacząć działać na korzyść naszego organizmu. Warto wykonać podstawowe badania, dzięki którym dowiemy się o kondycji naszego serca:

 • pomiar ciśnienia;
 • lipidogram - badanie krwi, które sprawdza poziom cholesterolu w organizmie;
 • elektrokardiogram EKG - badanie, które elektrycznie rejestruje pracę serca, pozwala wykryć m.in. zaburzenia rytmu serca i chorobę niedokrwienną;
 • echokardiografia (tzw.echo serca) - badanie pomaga wykryć wady serca, chorobę wieńcową;
 • holter tj. całodobowe, nieinwazyjne monitorowanie pracy serca; badanie pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca;
 • koronografia - pozwala ocenić stan naczyń wieńcowych.

Ważne przy profilaktyce chorób serca są: 

 • odpowiednia i zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce;
 • rzucenie palenia;
 • ograniczenie spożycia alkoholu;
 • regularna aktywność fizyczna;
 • regularna kontrola ciśnienia krwi (140/90mmHg - ciśnienie nie powinno przekraczać tej wartości. Jeżeli przynajmniej w dwóch pomiarach przeprowadzonych w odstępie kilku dni ciśnienie wynosi 140/90 mmHg lub więcej – rozpoznaje się nadciśnienie);
 • regularna kontrola poziomu cholesterolu (prawidłowa wartość to < 190mg/dllub 5 mmol/l);
 • regularna kontrola poziomu cukru (prawidłowy poziom cukru (glukozy) we krwi, mierzony na czczo, nie powinien przekraczać wartości 100 mg/dl (5,6 mmol/l);
 • ograniczenie sytuacji stresowych.  

Serce potrafi nas alarmować, kiedy dzieje się coś złego i wysyła sygnały, których nie należy lekceważyć ani ignorować. Każdy niepokojący sygnał, jaki wysyła nam nasz organizm, powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty.

Informujemy, że Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zaprasza na program profilaktyczny „Prewencja otyłości, cukrzycy typu II, nadciśnienia i miażdżycy” dla mieszkańców Krakowa. Badania takie jak: pomiar poziomu glukozy, pomiar poziomu cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar BMI oraz porady lekarskie  będą wykonywane bezpłatnie i bez skierowania, dla każdego kto ukończył 25 rok życia. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.szpitaljp2.krakow.pl/

Źródło:

 

Opracowała: Karolina Ślęczkowska

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie