Międzynarodowy Dzień FAS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że 9 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FAS – płodowego zespołu alkoholowego. Symboliczna „9” odnosi się do 9 miesięcy ciąży.

Termin FAS – Fetal Alcohol Syndrome, został po raz pierwszy użyty w 1973 roku przez Davida Smitha oraz Kennetha Jonesa dla określenia zespołu nieprawidłowości występujących u płodu, powstałych w wyniku działania alkoholu spożywanego przez matkę w okresie ciąży. Należy on do grupy zaburzeń poalkoholowych w skrócie FASD – (ang. Fetal Alkohol Spectrum Disorder).

W Polsce co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego, z tego 10% umiera w dzieciństwie na serce lub z powodu niewydolności oddechowej, 7% popełnia samobójstwo, 17% ma próby samobójcze.

Każda ilość alkoholu wypitego przez kobietę w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieje się tak, gdyż nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można zalecić kobiecie ciężarnej zapewniając ją, że jej dziecko jest bezpieczne. FAS nie jest skutkiem uzależnienia się płodu od alkoholu przyjmowanego przez matkę, FAS powstaje na skutek przyjmowania alkoholu przez ciężarną kobietę bez względu na trymestr ciąży. Alkohol dociera do płodu przez łożysko wraz z krwią matki. Na działanie alkoholu szczególnie wrażliwy jest rozwijający się mózg dziecka. Na skutek jego działania część neuronów w mózgu dziecka obumiera, część migruje do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy nieprawidłowe połączenia.

Cechy charakterystyczne wyróżniające dzieci z FAS

  1. Charakterystyczne rysy twarzy dziecka - mogą być słabo widoczne u noworodków oraz u osób dorosłych. Najbardziej nasilone są u dzieci między 2 a 10 rokiem życia,
  2. Niedobory w zakresie długości ciała i masy, rozpoczynające się w okresie prenatalnym i utrzymujące się po urodzeniu, mimo właściwego odżywiania – charakterystyczna jest niska urodzeniowa masa ciała, później – niska masa ciała w stosunku do wzrostu,
  3. Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego – małogłowie, drżenia, nadruchliwość, pobudzenie, nadwrażliwość na bodźce, upośledzenie funkcji poznawczych (m.in. zaburzenia uwagi, pamięci, trudności w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych, w ocenie sytuacji, rozwiązywaniu problemów, nieumiejętność uczenia się na własnych błędach), trudności w kontrolowaniu impulsów, poziom inteligencji większości osób z FAS jest przeciętny,
  4. Wady wrodzone (zwłaszcza serca, uszu, oczu, stawów), rozszczep wargi lub podniebienia, hyper- lub hipotonia (nadmierne lub zbyt małe napięcie mięśniowe).

Mózg dzieci narażonych na działanie alkoholu w życiu płodowym ma trudności z gromadzeniem informacji oraz wiązaniem nowych informacji z uprzednimi doświadczeniami i ich wykorzystywaniem, dzieci te mają także problemy z pamięcią - zwłaszcza krótką - tą, która pozwala funkcjonować w codziennym życiu (dzieci zapominają o podstawowych życiowych sprawach i obowiązkach, mają trudności z zapamiętaniem daty urodzenia lub miejsca zamieszkania). Dzieci z syndromem FAS nie potrafią wyobrazić sobie tego, czego nie doświadczyły,  brakuje im plastyczności w procesie myślenia, nie potrafią dopasować pewnych czynności do określonych godzin, nie rozumieją cyklicznej natury zjawisk.

Więcej informacji można uzyskać wchodząc na portal informacyjny www.zdrowiewciazy.pl

Załącznik: Film „Wieczne dziecko”

 

Źródło:

  1. http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/59-niebieska-linia/164-objawy-i-wczesne-rozpoznanie-fas.html
  2. http://zdrowiewciazy.pl/robert/zwc3/index.php/uzaleznienia-w-ciazy/uzaleznienie-od-alkoholu/201-plodowy-zespol-alkoholowy-fas

 

Opracowała: Beata Gołąb

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie